Yürüme Engelliler İçin Umut

Stephanie Sablan

Amerika’da 9 Ocak’ta geçirdiği kaza ile belden aşağısı felç olan Stephanie Sablan bir şirketin geliştirdiği biyonik bacaklar sayesinde yürümeyi başardı.

Santa Clara Valley Tıp Merkezi’nde yapılan başarılı deneme sonrası Berkeley Bionics adlı şirketin geliştirdiği “eLEGS” adı verilen ve pille çalışan bir tür “giyilebilir robot” özelliğindeki biyonik bacaklarla dördüncü seansta yürümeyi başardı. Stephanie Sablan’ın yürümeyi sırtına yerleştirilen 20 kiloluk sırt çantası büyüklüğünde bir cihaz sayesinde başardığı belirtildi.

Kkarbon-fiber yapılı iskeletin üzerindeki algılayıcılar, kişinin sırtında taşıdığı bir çanta içindeki kontrol birimine konumlarını bildiriyor. Kontrol birimi de gerçek bir yürüyüş için hangi eklemleri kıvırmaları gerektiğini onlara geri bildiriyor. Kullanıcı kıyafete, elindeki iki yüksek teknolojili kol değneğini kullanarak emir veriyor. Değnekler üzerine uygulanan basıncı yorumlayarak kalkması, oturması veya ne şekilde hareket etmesi gerektiğini anlıyor. Klinik testler sırasında cihazı deneyen pek çok kişi, oldukça hızlı bir uyum süreci yaşadıklarını ve sonuçtan son derece mutlu olduklarını belirtiyor.

Bu cihazın fiyatının yaklaşık 150 bin TL olduğu belirtilirken şirket 2013 yılına kadar 75 bin TL’ye daha hafif ve ince bir modeli son kullanıcıya satılmak üzere geliştirmeyi planladığını açıkladı.

Şirketin geliştirdiği biyonik bacalar daha önce de San Francisco’da 1992 yılında geçirdiği bir kayak kazasında yürüme yetisini kaybeden Amanda Boxtel’de başarıyla denenmişti. Yeni Zelanda’da da motosiklet kazası sonrası tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Hayden Allen, geliştirilen biyonik bacak sayesinde yeniden yürüme şansı elde etmişti. Biyonik bacaklarla basamak çıkılıp-inildiği kaydedildi.

Kaynak: Aktifhaber


KONULAR
  • yürüme engelliler için yapılan icatlar
ETİKETLER Amerika, Berkeley Bionics, biyonik bacak, eLEGS, eLEGS nedir, felç, giyilebilir robot, robot bacak, Santa Clara Valley, Stephanie Sablan

Benzer Haberler

Bu Yorumu Cevapla!

*

*

WP-SpamFree by Pole Position Marketing

Top css.php