Dünya Bir İlk (Zeugma’nın Lazerle Tamamlanışı)

asım güzelbey

ZEUGMA’NIN EKSİKLİĞİNİ LAZER TAMAMLAYACAK

Zeugma Mozaik Müzesi mart ayındaki büyük açılışa hazırlanıyor. 2 bin yıllık muhteşem mozaiklerin, define avcılarının talanıyla eksik olan kısımları lazer sistemiyle görüntüsel olarak tamamlanacak

MART ayındaki açılışına Başbakan Erdoğan’ın da katılması beklenen Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde dünyada ilk olacak bir uygulama yapılacak. Bu uygulamayla 2 bin yıllık mozaiklerin yıllar içinde define avcılarının talanıyla eksilen parçaları lazer sistemiyle görüntü olarak tamamlanacak.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, ‘Burada dünyada benzeri olmayan yeni bir yöntem uygulanacak. Çalınan ve eksik olan mozaiklerin parçaları sanal ortamda ışık oyunlarıyla tamamlanacak. Ziyaretçiler, mozaikleri tam olarak görecek’ dedi.
Güzelbey açıklamalarını şöyle sürdürdü: ‘Dünyanın en büyük mozaik müzesi Tunus’ta, fakat yeni açılacak müzemizle bu unvanı biz alacağız. Müzede sergilenecek mozaiklerin renk armonisi Tunus’takinden daha fazla. Tunus’ta 9 renk armonisi, Zeugma’daki mozaiklerde 13 renk armonisi var. Özellikle sembol haline gelen Çingene Kız mozaiği dünyanın dört bir yanından tarih meraklılarının ilgisini çekiyor. Mozaikler özel bir sistemle korunuyor. Görülmeyen çok sayıda eser yeni müzede yer alacak.

ZEUGMA MÜZESİNİN TARİHÇESİ:

Gaziantep denilince ilk akla gelen eserler olan Çingene Kızı ve Mars Heykeli,dün sabah saatlerinde,  Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nden polis eskortu eşliğinde Zeugma Mozaik Müzesi’ne götürüldü. Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ndeyken lazer güvenlik sistemiyle korunan ve fazla yaklaşılınca alarm sistemi devreye giren Mars Heykeli’nin taşınması sırasında da aynı hassasiyet gösterildi. Aynı şekilde Çingene Kızı da Mars Heykeli gibi sandıklara konularak büyük bir titizlikle yeni müzeye taşındı. Her iki eserin de teşhir ve tanzim işlemleri bugün tamamlanacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın bugün Gaziantep’e gelerek, müzede sürdürülen hazırlıklar ve çalışmalar hakkında sessiz sedasız incelemelerde bulunması bekleniyor. Bakan Günay’ın müzenin açılış tarihini belirlemek için çalışmaları yerinde görmek istediği öğrenildi. Bakanlık yetkilileri bu çok özel taşıma işlemini hem görüntüledi hem de fotoğraf çekti. Böylece yeni müzede sergilenecek olan eserlerin tamamı taşınmış oldu.
MARS HEYKELİ VE ÇİNGENE KIZI YENİ YERİNDE

Zeugma Mozaik Müzesi’nin açılması ile birlikte Arkeoloji Müzesi’nde bulanan tarihi eserler ve mozaikler yeni müzeye transfer edildi. Gaziantep Müzesi’ndeki mozaiklerin taşıma işlemi yaklaşık 3 ay sürdü. Son olarak da müzenin en değerli iki eseri olan Çingene Kızı mozaiği ve ‘Mars Heykeli’ büyük bir gizlilik içerisinde geniş güvenlik önlemi altında yeni müzeye taşındılar. Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde özel lazerli bir güvenlik sistemi ile korunan eserler zarar görmesin diye ilk etapta özel ambalaj ile paketlendiler. Paketleme işlemi sonrası eserler sandıklara konularak Arkeoloji Müzesi önünde bekleyen polislerin eşliğinde, sivil polisler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı görevliler ve müze görevlileri refakatinde minibüse yerleştirildi. Her hangi özel bir duruma karşı taşıma işlemi görevliler tarafından saniye saniye görüntülendi. Ayrıca fotoğraf çekimi yapılarak taşıma detaylandırıldı.

Eserler, önceden belirlenen güvenli yol güzergâhı takip edilerek Zeugma Mozaik Müzesi’ne götürüldüler. Özel bir duruma karşı eserler müzenin arkasında bulanan garaj bölümünden araçla içeri sokuldular. Polisler taşıma işlemi tamamlanana kadar görevlilere eşlik ettiler.   Taşıma işlemi yaklaşık 1 saat sürdü. Çingene Kızı’ mozaiği ve ‘Mars Heykeli’ arkeologlar tarafından özenle ambalajından çıkartılarak yeni teşhir yerlerine yerleştirildi.
GAZİANTEP’İN SEMBOL ESERLERİ OLDULAR

Zeugma denilince akla gelen ilk eserlerin Çingene Kızı ve Mars Heykeli olduğunu ifade eden Zeugma Mozaik Müzesi’nin kurulmasından sorumlu arkeolog Ahmet Beyazlar, “Her iki eser de Gaziantep için sembol oldu. Çingene Kızı ve Mars Heykeli’ni yeni müzemize getirdik. Taşınmaları aşamasında büyük bir hassasiyet gösterdik. Ayrıca yeni müzedeki teşhir ve tanzim işlemleri de büyük bir titizlikle sürdürülüyor. Müzedeki diğer çalışmalarda çok kısa bir süre içerisinde tamamlanacak” diye konuştu.
MARS HEYKELİ

Zeugma’da bulunan en önemli buluntulardan olan, Roma dönemine ait 1,50 m boyunda bronz bir Mars heykeli. Eski Yunan’ da savaş tanrısı olan Ares’ in Romalı karşılığı Mars heykeli “Mars Roma’ da çok önemli bir tanrı. Bereketi ve gücü simgeliyor. Bilindiği gibi Mars savaşçı bir tanrı ve bu karakteriyle kente çok uyuyor. Ayrıca, Fırat kıyısında bereketli topraklar üzerinde kurulmuş bir kent. Bu nedenle de Mars, Zeugma için çok önemli bir öneme sahip. Yaklaşık 1800 yıl toprağın altında kalan bronz heykelin üzerini temizlenmesi oldukça güç sert bir kalker tabakası kaplamış. Mars heykelinin üzerinde bir de yanık izi var. Arkeologlar bunun M.S 252’ de Parthlar’ın, Zeugma’yı ele geçirerek yakıp yıkmasından kalan izler olduğunu düşünüyorlar.

Savaş Tanrısı Mars mızrak tutar. Bu dünyadaki bütün Mars heykellerinde var. Ancak Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen heykelin bir elinde mızrak, diğerinde ise çiçek var. Yani savaşı ve barışı simgeliyor. Yüzündeki kızgınlık ve öfke ifadesi ise, onun sanatçı kişiliğini anlatıyor. Bu ifade hiçbir Mars heykelinde yok. Bu özellikler heykeli diğerlerinden ayrıcalıklı kılıyor.

ÇİNGENE KIZI

Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Zeugma antik kentinde 1998 yılında gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkan “Çingene Kızı” mozaiği, antik kentin simgesi halini alan bir mozaiktir. Mozaikteki kişinin Yunan tanrıçası Gaia olduğu sanılmaktadır. Ancak mozaiğe saç örgülerinden dolayı halk arasında “Çingene Kızı” denilmektedir.

İri ve her yöne bakan gözleri, başındaki eşarbı ve büyük küpeleri Çingene Kızı mozaiğini, antik kentten çıkarılan mozaiklerin simgesi haline getirmiştir.

Haber: Sibel Usta Arıkan


Benzer Haberler

Bu Yorumu Cevapla!

*

*

WP-SpamFree by Pole Position Marketing

Top css.php